Zsírban oldódó vitaminok



Soha nem lehetünk elégedettek, ha az egészségünkről van szó. Természetesen nem túlzásokra gondolunk, hisz ismeritek az élethez való hozzáállásunkat: „Semmit sem túlságosan „(Delphoi jósda egyik felirata). Viszont fontos kötelességünk mindent megtenni az egészségünk érdekében saját magunkért, szeretteinkért, és még sorolhatnánk tovább hosszan az érveket. 

Mire gondolunk? Ahogy a címben is jeleztük, most a zsírban oldódó vitaminokról szeretnénk pár gondolatot, és hasznos információt továbbítani részetekre. 

A zsírban oldódó vitaminoknak a lényege az, hogy az emberi test zsírban oldékony vegyületek formájában képes felvenni, tárolni és hasznosítani őket. Alapvető fontosságú a szervezet számára, amelyeket hosszabb ideig raktározza szervezetünk. Kiegyensúlyozott, változatos étrenddel elérhető a szervezetünk számára szükséges vitaminszínt biztosítása, de nyilvánvalóan ez nem mindig megoldható. Ilyenkor gondoskodnunk ajánlatos a pótlásukról. Főleg egy-egy rosszul megválasztott diéta, vagy a zsiradék szervezettől való megfosztása során keletkező zavarok miatt. Azt tudnunk kell, hogy nagyon fontos a „jó” zsír is a szervezetünk egészséges működéséhez.  

Nézzük meg a „négyeket” a négy zsírban oldódó vitamint:

A-vitamin (retinol)

Fontos a látás fenntartásához, az immunrendszer működéséhez, a sejtek növekedéséhez és differenciálódásához. Rendszerint a béta-karotin (provitamin A) formájában található meg a növényi élelmiszerekben, amelyet az emberi test A-vitaminná alakít át. Az A-vitamin felelős tehát a jó látásért és a szép bőrért, illetve támogatja a magzat fejlődését. Állati eredetű forrásai a sajt, tojás, lazac, hering, makréla (olajos halak), tej, joghurt és máj.  Növényi eredetű forrásai a spenót, sárgarépa, édesburgonya, pirospaprika, mangó, sárgabarack. (Ezekben a forrásokban béta karotin található, amelyből a test képes előállítani A-vitamint.) A nem megfelelő mennyiségű fogyasztása a farkasvakságon túl a légúti fertőzések, bőrkiszáradás vagy vesekő kialakulásában játszhat szerepet. A túlzott mennyiségre utaló jelek közé tartozik a vérzékenység, az ajkak repedezése, a fejfájás, ingerlékenység. Az optimális felszívódás elősegítése érdekében az A-vitamin-kiegészítőket zsírtartalmú étkezés közben kell bevenni.

D-vitamin (kalciferol)

Szerepet játszik a kalcium és a foszfor anyagcseréjében, és elengedhetetlen a csontok és fogak egészségének fenntartásához. Ezenkívül befolyásolja az immunrendszer működését. A D-vitamin a bőrben keletkezhet napfény hatására, illetve bizonyos élelmiszerekben is megtalálható. Télvíz idején célszerű nagyobb hangsúlyt fektetni a pótlására. Pótolható a következő táplálékokkal. Állati eredetű források pl. lazac, szardínia, hering és makréla ( olajos halak ), tojássárgája, vörös húsok, máj. Növényi eredetű források pl. gombák, tofu.  Idősebb korban mindenképpen szükséges pótolni és nagy figyelmet fordítani a csontok állapotára, ugyan is a D-vitamin termelése a kor előrehaladtával a szervezetben csökken. 

E-vitamin (tokoferol)

Erős antioxidáns tulajdonságai vannak, és segíti a sejteket védeni az oxidatív károsodástól. Ezzel hozzájárul a sejtek egészségéhez és az immunrendszer megfelelő működéséhez. Az E-vitamin (tudományos források alapján ) szerepet játszik a szaporodásban és sejtlégzésben, így szívesen alkalmazzák a kozmetikai termékek összetevői között. Kiemelt figyelmet az antioxidáns szerepe miatt érdemel. Az antioxidáns E-vitamin csökkenti a káros szabadgyökök képződését, ezzel mérsékelheti a daganatos megbetegedések esélyét, lassíthatja az öregedést, védhet a gyulladások ellen. Az E-vitamin hozzájárul a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez. Gazdag E-vitamin forrás pl. a búzacsíra olaj, napraforgó-olaj, szójaolaj, napraforgómag, mandula, mogyoró, spenót, tök, piros kaliforniai paprika, mangó és avokádó.

K-vitamin (fillokinon)

Fontos szerepet játszik a vér alvadásában, segítve a véralvadási folyamatokat. Emellett részt vesz a csontok egészségének fenntartásában és az egyes sejtek működésében, és a normál csontozat fenntartásában. A K-vitamin természetes forrásai közé tartoznak a zöld leveles zöldségek, a brokkoli és a máj. Két formája a K1, illetve a K2. Előbbit a táplálékkal visszük be, utóbbit a bélben lévő baktériumok szintetizálják. 

A zsírban oldódó vitaminok hasznosulásához szükség van az egészséges zsírok szervezetünkben való meglétére. Elsősorban táplálék útján jutunk hozzá, azonban szükséges a pótlásukról is gondoskodni nagy odafigyeléssel, miután raktározódnak a szervezetünkben, és túlzott bevitel esetén károsan befolyásolják a szervezet működését. A testünk nem tudja kiválasztani a felesleget, mint a vízben oldódó vitaminok esetében.

 

 

Tudástár

Mit érdemes tudni a Colitis ulcerosa betegségről?

A Colitis ulcerosa a vastagbél (colon) és a végbél (rectum) belső falát érinti. Általában a vastagbél alsó részén kezdődik és fokozatosan terjedhet felfelé a vastagbélben.

Eper- a csodagyümölcs

Az eper az egyik legkedvesebb gyümölcsünk, ami a jóidő, a nyár közeledtét is jelzi már nekünk. Lekvárként, süteményekbe de a reggeli zabkásánkat és műzlinket is feldobhatjuk vele.

Az allergiák és a probiotikum?

Sokat lehet olvasni arról mostanában, hogy a probiotikum létjogosultsága nem megalapozott, hogy hiába a sok reklám, cikk, tudományos bizonyíték- nem használ. Én abban hiszek, hogy tapasztalja meg az ember van-e értelme, haszna a dolgoknak és utána alkosson véleményt.

Crohn betegség diétája

A colitis ulcerosával ellentétben ez a betegség nem csak a vastagbelet, hanem a tápcsatorna teljes hosszát érintheti. Ebből adódik, hogy Crohn- betegségben jellemzőbben alakulhat ki felszívódási zavar. Ezt a kialakított étrend során is figyelembe kell venni.

A cukorbetegségről

A cukorbetegség (diabetes mellitus vagy „diabétesz”, magyarul „mézédes átfolyás”-t jelent a görög = „átmenet, átfolyás” és a latin „mellitus” = „mézédes” szavak összetételéből) a szervezet anyagcseréjének krónikus megbetegedése. Az elnevezés az egyik főtünetre, a cukor vizelettel való fokozott kiválasztására és a megemelkedett vizeletmennyiségre utal.

Mennyit hízhat egy kismama a terhesség alatt?

Talán minden nő fejében ott a gondolat, vajon mennyit fog hízni a terhesség alatt, mennyire változik meg a teste az áldott állapotnak köszönhetően. Mivel nem vagyunk egyformák, az általánosítás nem lenne helyes. Azonban megállapítható, hogy a legtöbb egészséges nő kb. 11-16 kg-ot hízik a terhessége alatt. Ideális esetben egy lassú, egyenletes gyarapodásról beszélhetünk.

Milyen kivizsgálások javasoltak a sikertelen terhesség során?

A sikertelen terhesség, vagyis az ismételt vetélés (habitális abortusz) esetén számos vizsgálatra van szükség annak érdekében, hogy az orvosok az alapvető okokat azonosítsák.

Hasmenés

Fertőzések –vírusok, baktériumok, gombák, melyek bekerülhetnek a levegőből, ételekből, italokból, nyers zöldségekről, szennyezett kézről. A kórokozók gyulladást okoznak a bélfalban, ez vezet hasmenéshez.

Zsírban oldódó vitaminok

Soha nem lehetünk elégedettek, ha az egészségünkről van szó. Természetesen nem túlzásokra gondolunk, hisz ismeritek az élethez való hozzáállásunkat: „Semmit sem túlságosan „(Delphoi jósda egyik felirata). Viszont fontos kötelességünk mindent megtenni az egészségünk érdekében saját magunkért, szeretteinkért, és még sorolhatnánk tovább hosszan az érveket.

Mit kell tudni a szelénről?

A szelént 1817-ben fedezték fel és Szelénéről egy görög istennőről kapta a nevét. A szelén nyomelem lévén aránylag kis mennyiségben szükséges a szervezet számára. 1959-ben bizonyították be először, hogy a szelén részt vesz az immunrendszerünk működésében.

Mikor beszélünk meddőségről?

A meddőség az a jelenség, amikor egy pár rendszeresen egy éven keresztül próbál teherbe esni, de ennek ellenére nem sikerül a terhesség létrehozása. A meddőség lehet férfiak vagy nők, illetve mindkettőjük problémájából eredő.



© IRDieta.hu | Minden jog fenntartva.



IRDieta.hu