Hasmenés



Mi okozhat hasmenést?

  • Fertőzések –vírusok, baktériumok, gombák, melyek bekerülhetnek a levegőből, ételekből, italokból, nyers zöldségekről, szennyezett kézről. A kórokozók gyulladást okoznak a bélfalban, ez vezet hasmenéshez.

  • Nagy töménységű folyadékok - erősen cukros, fehérjedús italok: ez főleg sportolóknál, testépítőknél fordul elő, a tömény oldat hígítására a szervezet folyadékot választ ki a bélbe, így okoz hasmenést. Probléma, hogy így a tápanyagok felszívódása sem megfelelő, és károsodik a bélflóra is.

  • Zsíros, fűszeres ételek – irritálják a bélfalat, melyre az vizes hasmenéssel válaszol.
  • Tejcukor – ha a tejcukor lebontása nem megfelelő, azaz nincs elegendő laktáz enzim a szervezetben, akkor a nagy töménységű béltartalmat a szervezet hígítani fogja és hasmenést okoz.
  • Különböző gyógyszerek. 
  • A széles spektrumú antibiotikumok mellékhatása lehet az úgynevezett antibiotikum okozta hasmenés. A fő ok a bélflóra súlyos károsodása és az esetek egy részében káros baktérium – Clostridium difficile – túlszaporodása és annak mérgező anyaga (toxinja). Ilyenkor az antibiotikum elhagyása, székletvizsgálatok és a bélflóra rendezése a feladat. 
  • Stressz.
  • Irritábilis Bélbetegség (IBS).
  • IBD – gyulladásos bélbetegség.

 

Mi a teendő hasmenés esetén?

  • Folyadékpótás, ásványi anyagok pótlása: víz, üres vagy enyhén ízesített tea, diéta (sós ropi, sós krumpli fogyasztása, tejtermék, hús csak a hasmenés megszűnése után, fokozatosan növelve)
  • A megfelelő higiéné biztosítása – megelőzés: alapos kézmosás, gyümölcs-zöldség átmosása, a víz forralása.
  • Székletvizsgálatok: fertőzés gyanúja esetén széklettenyésztés, antibiotikum okozta hasmenésnél széklet C. difficile toxin vizsgálat lehet szükséges.
  • Élőflórás készítmény tartós (min. 1 hónap) használata. 

Mikor forduljon orvoshoz hasmenés esetén?

  • Ha valami miatt nem tudja pótolni a folyadékot, 
  • ha magas láza van, 
  • amennyiben hasi fájdalma van, 
  • ha széklete véres, 
  • ha panaszai 2 nap múlva is fenn állnak.

 

Gyermeke hasmenése esetén forduljon gyermekorvoshoz!

Tudástár

Eper- a csodagyümölcs

Az eper az egyik legkedvesebb gyümölcsünk, ami a jóidő, a nyár közeledtét is jelzi már nekünk. Lekvárként, süteményekbe de a reggeli zabkásánkat és műzlinket is feldobhatjuk vele.

Az allergiák és a probiotikum?

Sokat lehet olvasni arról mostanában, hogy a probiotikum létjogosultsága nem megalapozott, hogy hiába a sok reklám, cikk, tudományos bizonyíték- nem használ. Én abban hiszek, hogy tapasztalja meg az ember van-e értelme, haszna a dolgoknak és utána alkosson véleményt.

Crohn betegség diétája

A colitis ulcerosával ellentétben ez a betegség nem csak a vastagbelet, hanem a tápcsatorna teljes hosszát érintheti. Ebből adódik, hogy Crohn- betegségben jellemzőbben alakulhat ki felszívódási zavar. Ezt a kialakított étrend során is figyelembe kell venni.

A cukorbetegségről

A cukorbetegség (diabetes mellitus vagy „diabétesz”, magyarul „mézédes átfolyás”-t jelent a görög = „átmenet, átfolyás” és a latin „mellitus” = „mézédes” szavak összetételéből) a szervezet anyagcseréjének krónikus megbetegedése. Az elnevezés az egyik főtünetre, a cukor vizelettel való fokozott kiválasztására és a megemelkedett vizeletmennyiségre utal.

Mennyit hízhat egy kismama a terhesség alatt?

Talán minden nő fejében ott a gondolat, vajon mennyit fog hízni a terhesség alatt, mennyire változik meg a teste az áldott állapotnak köszönhetően. Mivel nem vagyunk egyformák, az általánosítás nem lenne helyes. Azonban megállapítható, hogy a legtöbb egészséges nő kb. 11-16 kg-ot hízik a terhessége alatt. Ideális esetben egy lassú, egyenletes gyarapodásról beszélhetünk.

Milyen kivizsgálások javasoltak a sikertelen terhesség során?

A sikertelen terhesség, vagyis az ismételt vetélés (habitális abortusz) esetén számos vizsgálatra van szükség annak érdekében, hogy az orvosok az alapvető okokat azonosítsák.

Hasmenés

Fertőzések –vírusok, baktériumok, gombák, melyek bekerülhetnek a levegőből, ételekből, italokból, nyers zöldségekről, szennyezett kézről. A kórokozók gyulladást okoznak a bélfalban, ez vezet hasmenéshez.

Zsírban oldódó vitaminok

Soha nem lehetünk elégedettek, ha az egészségünkről van szó. Természetesen nem túlzásokra gondolunk, hisz ismeritek az élethez való hozzáállásunkat: „Semmit sem túlságosan „(Delphoi jósda egyik felirata). Viszont fontos kötelességünk mindent megtenni az egészségünk érdekében saját magunkért, szeretteinkért, és még sorolhatnánk tovább hosszan az érveket.

Mit kell tudni a szelénről?

A szelént 1817-ben fedezték fel és Szelénéről egy görög istennőről kapta a nevét. A szelén nyomelem lévén aránylag kis mennyiségben szükséges a szervezet számára. 1959-ben bizonyították be először, hogy a szelén részt vesz az immunrendszerünk működésében.

Mikor beszélünk meddőségről?

A meddőség az a jelenség, amikor egy pár rendszeresen egy éven keresztül próbál teherbe esni, de ennek ellenére nem sikerül a terhesség létrehozása. A meddőség lehet férfiak vagy nők, illetve mindkettőjük problémájából eredő.



© IRDieta.hu | Minden jog fenntartva.



IRDieta.hu