Izulinrezisztencia és a mozgás 1.rész



Az izom inzulinérzékenysége 

A mozgás vércukorszint csökkentő hatása mögött több tényező is meghúzódik. Izommozgás során az izomszövet összehúzódáskor aktívvá válik az izom inzulint nem igénylő cukorfelvételi mechanizmusa. Ráadásul az izomszövet cukorfelvétele testmozgást követően is megmarad a következő 24 órában. A rendszeres, közepes intenzitású mozgás javítja az izom inzulin érzékenységét.

Az izom inzulinérzékenysége az inzulin hatására adott válasz mértékét jelenti az izomsejtekben. Az inzulin egy hormon, amely szabályozza a glükóz (cukor) felvételét a sejtekbe. Az inzulinérzékenység azt mutatja, hogy a sejtek mennyire hatékonyan válaszolnak az inzulin jelenlétére, és mennyire képesek felvenni és felhasználni a glükózt.

Az izom inzulinérzékenysége kiemelkedően fontos a glükóz homeosztázisának (vércukorszint-szabályozás) fenntartásában.
Az izmok jelentős része felelős a glükóz felvételéért és tárolásáért, különösen a testmozgás során. Az inzulinérzékenység javítása pozitívan befolyásolja a szénhidrát anyagcserét, csökkenti a vércukorszintet, és segít megelőzni vagy kezelni a cukorbetegséget. Az inzulinérzékenység csökkenése vagy inzulinrezisztencia esetén a sejtek kevésbé reagálnak az inzulin jelenlétére. Ennek eredményeként a glükóz nehezebben jut be a sejtekbe, és a vércukorszint emelkedhet. Az inzulinrezisztencia gyakran először az izomsejtekben jelentkezik, de később kiterjedhet más szövetekre is, például a májra és a zsírszövetekre.

A rendszeres testmozgás és az egészséges életmód segíthet javítani az izom inzulinérzékenységét. A testmozgás során az izmok energiaigénye növekszik, és az inzulin hatékonysága fokozódik. Ezáltal az izmok hatékonyabban veszik fel a glükózt, és csökken a vércukorszint. Az izommunka tehát kulcsfontosságú szerepet játszik a cukorbetegség megelőzésében és kezelésében, különösen a 2-es típusú cukorbetegség esetében, ahol az inzulinrezisztencia gyakran jelentős szerepet játszik a betegség kialakulásában.

Mozgás

Mit együnk, mit igyunk sportolás után?

Sokan úgy gondolják, hogy ha edzés után esznek, akkor hiába dolgoztak. Pedig ez súlyos tévedés! Az edzés, a különböző intenzitással végzett testmozgás hasznos, ám egyben megerőltető is a szervezetnek.

BCA training- Jó és rossz stressz addikció

Van olyan stressz ami kiéget, megbetegít akár meg is öl, és van olyan stressz mely jobb teljesítményre ösztönöz, feltölt, és boldoggá tesz.

Izulinrezisztencia és a mozgás 1.rész

A mozgás vércukorszint csökkentő hatása mögött több tényező is meghúzódik. Izommozgás során az izomszövet összehúzódáskor aktívvá válik az izom inzulint nem igénylő cukorfelvételi mechanizmusa

Reflexológiai - miért fontos?

A reflexológia olyan alternatív orvoslási módszer, amely a láb és a kéz területein található reflexpontok stimulálásán keresztül igyekszik elősegíteni a test egészségét és egyensúlyát.

Regeneráció sportolás után

A verseny utáni szakaszban is rendkívül fontos a kiegyensúlyozott sporttáplálkozás. Egy versenyre való komoly és pontos felkészülés megkönnyíti a szervezet terhelési utáni regenerálódását is.



© IRDieta.hu | Minden jog fenntartva.



IRDieta.hu